2022 DMOMA Awards: Management Releases Nomination List

0
Spread the love

The organizers of the prestigious DMOMA Awards of EXCELLENCE and LEADERSHIP have released the list of Africans nominated for 2022 DMOMA Awards edition.

The nominations came from various tribes in Nigeria and Africa at large.

The Online Media Award of EXCELLENCE and LEADERSHIP is a unique awards that embeds the FUTURE.

It awards people of excellence from various disciplines and endeavors including Academics, Engineering, Entertainment, Legal practitioner, medical practitioners, politicians etc, predominantly influenced by the youth.

Out of 220 million Nigerians, 1,723 people were nominated for a slot of 50 Awards categories.

Below is the full list of the nominees in their various categories arranged in no particular order. (Compiled by Okoye Chidiebele Flamboyant):

DMOMA Awards Nominations inview.

DMOMA Awards Nominations inview.

A. Honorary Award:

Dr. Mrs Ibanigo Harry Ipalibo.
Deputy Governor of Rivers State.
(Best supportive deputy governor in West Africa.)

  1. Prof. B.B. Fakae.
    Former Vice Chancellor, Rivers State University.
    (For the excellent job he did when he was Vice Chancellor, Rivers State University).
  2. Samuel Eto Phil (Cameroon).
    (For your excellent achievement in Sports in ‘2 decade’.
  3. Chief Azubuike Nmerukini.
    Former Mayor of Port Harcourt and a political leader in PHALGA.
    (For your tremendous achievements during your tenure as Mayor of Port Harcourt City).
  4. David Ibiyeomie.
    Lead Pastor, Salvation Ministries Home Of Success.(For your quiet Humanitarianism And Youth Impact).

B. Recognition Award:

  1. Hananya Naptali (Humanitarian/Israel)
  2. Hon. Blessing Abinye Pepple (Lawmaker, representing Bonny in the Rivers House Of Assembly)
  3. Ejiro Otarigho
    (Heroic Delta State Tanker Driver).
  4. Rivers United FC
    (Champion, Nigerian Football Federation League).
  5. Dr. Dax George Kelly (Creativity per excellence in building, designs and leadership).
  6. Engr. Andrew Aligbe Osezwa.

C. Categories.

  1. Youth Impact (A).
  • Hon. Okorinama West.
  • Dr. Nelson Omenugha(Anambra).
  • Amb. Innocent Nduanya
  • Okas Emma Wike.
  • Bright Gogo.
  • Hon. Charles Welechi.
  • Shirley Ikonne (Abia State).
  1. State Assembly Speaker of the year.
  • Kennedy Chigozie Ibeh (Imo state).
  • Ikuinyi Owaji-Ibani (Rivers State).
  • Aniekan Bassey (Akwa Ibom).
  • Uchenna Okafor (Anambra State).
  1. Architect/Surveyor/Engineer/Top Builder of the year
  • Tam Jamabo.
  • Engr. Precious Baridoo.
  • Okas Emma Wike.
  • Dax George-Kelly.
  • Sir Collyns Owhonda.
  1. Youth Personality of the year.
  • Haruna Bature (Amaechi Vanguard).
  • Maryam Gwarzo Llyas(female).
  • Owuru-Kay Chile.
  • Onyekachi Ojiegbe
  • Prince Kalada Oko-Jaja
  • Boma Ibitoye Pepple.(Female).
  • Ifeanyi Collins Adieme.
  • Chigozie Abel Woka
  1. Gospel Artiste of the year.
  • Eva Praise.
  • Prinx Emmanuel.
  • Raz Phil (Mallam Razphil).
  • Lazarus Anukanti.
  • Mirabel Chisom Moneke.
  • Mercy Chinwo.
  • Ada Ehi.
  1. Proactive Lecturer of the year.
  • Sarah Chidiebere Joe (HOD, Development And Communication Studies, Rivers State University).
  • Graham Chibeoso Nsiegbe.(Rivers State University lecturer).
  • Michael Thomas (HOD – History and Diplomatic Studies).
  • Dr. Mrs Jane Maduelosi.
  1. Entertainment Personality of the year.
  • Lexy M Mueba.
  • Holy Shrine.
  • Angel d Laff.
  • Eugene Okoiye.
  • Mike Ogolo.
  1. Media Personality of the year.
  • Chido Obidiegwu (ABS).
  • Elder Henry Shield.
  • Kate Onwusah.
  • Wehere Jeffery.
  • Hilda Kenneth Amani.
  • Obrolilvy Nia Fakae.
  • Ejeh Precious N.
  • Ras Oblack (AOP)
  1. Man of the year.
  • Peter Obi.
  • George Weah.
  • Chibuzor Gift Chinyere.
  • Amb. Ishmael Sorbanebari Tulee.
  • Paul Kagame, Rwanda president.
  1. Influencer of the year.
  • Oraye St Franklyn.
  • Williams Uchemba.
  • Imoru Sadat (Ghana).
  • Deji Adeyanju.
  • Ichemati Ezebunwo.
  1. Most Supporting Brand/Company of the year.
  • Desperados (Nigeria breweries).
  • Opay ICT firm.
  • Hero Bottling Company.
  • Mayor of Housing.
  1. Philanthropist of the year.
  • Sir Chikwe Udensi.
  • Hon. Friday Irondi Onwuegbuchu JP.
  • Ifeanyi Amaonye.
  • Okorinama West.
  • Comr. Harmony Douglas.
  • Hon. Enyinnaya Nwafor, YPP gubernatorial candidate, Abia State.
  • Prince Weli-wosu.
  • Samuel Okeregwu..
  1. Politician of the year.
  • Senator Dr. Mao Arukwe Ohuabunwa .
  • Rt Hon. Femi Gbajabiamila.
  • Dr. Peter Obi.
  • Emeka Bekee.
  1. Media Icon.
  • Arise Television.
  • Atlantic Television.
  • Television Continental.
  1. Entrepreneur of the year.
  • Daniel Onyekachi Onwuegbuchu.
  • Engr. Nnamdi Ezepue.
  1. Young Entrepreneur of the year.
  • Adoniboye Abiye Goerge.
  • Mmejim Elder (Dreams Decor/home.
  • Chiege Ikenna Rufus (Wireless Computers).
  • Egbuka Ginikachi (Store and supermarket).
  • Meya John( Meya Kitchen).
  1. Community Development Organization.
  • Rugged Steps Foundation For African Youth Development ( RSFAYD Africa).
  • Egi/Igburu Cluster Development Board (A shell GMOU management board) under the leadership of Ekwueme Lee Orikoha).
  1. Prolific Writer of the year.
  • Bura – Bari Nwilo.
  • Robertson Jack.
  • Paul Alfred.
  • Ugochukwu Oputa.
  1. Humanitarian.
  • Chibuzor Gift Chinyere.
  • Hon. Tonye Princewiil.
  • Hon. Chima Anyanso.
  • Sir Emeka Okwusa.
  1. Business man of the year.
  • Comrade Hyginus Okonkwo (NUPENG chairman).
  • Sir Don Ebubeogu (Tigers Food Limited).
  • Deaconess Ogechi Tamunoaprakwu.
  1. Publicist of the year.
  • Geru Omereji.
  • Nwoba Chika Nwoba. (Ebonyi state).
  • Madu Dab Madueke..
  1. Journalist of the year.
  • Mayuku Charles (Sports).
  • Betty Kyallo (Kenya).
  • Willy Ibimina Jim-george.
  • Ofonime Okon (Silver Bird Tv).
  1. Social Media Influencer.
  • Ngowari Kalio (Female).
  • Sledge Mcee.
  • Ugo Egbujo (female).
  • Stella Jumbo Jumella (Female).
  • Jennifer Aaron (female).
  • Young Endy.
  • Granville Soye.
  1. Sports Personality of the year.
  • Arap Uria (Kenya).
  • Mayuka Charles.
  1. Comedian of the year.
  • Arap Uria.
  • Josh2Funny.
  • KoBaba.
  • Mark Angel.
  • MrFunny.
  • Mc3310(Saraki Dariya).
  • Nat Oliva.
  1. Lady of Excellence.
  • Dr. Mrs. Ngozi Ordu.
  • Tonto Dike.
  • Chioma Uwandu Ume.
  • Dr. Mrs Sylvia Tonye Cole.
  • Sotonye Toby Fulton.
  • Senator Uche Ekwunife.
  1. Event of the year.
  • Bole Festival.
  • Mayor of Pitikwa.
  1. Grassroot Mobilizer of the year.
  • Innocent B. Odum.
  • Flag Amachree Ojukaye.
  • Ehie Edison Ogerenye.
  • Emeka Bekee.
  1. Most Accessible LGA Chairman Of The Year .
  • Engr. Mojeed Balogun. Ikeja, Lagos State.
  • Hon. Ben Eke, Ahoada East, Rivers State.
  • Hon. Onegiyeofori Goerge, Asari Tolu, Rivers State.
  • Livinus Nze Anike, Enugu East, Enugu State.
  • Hon. Barrister Erastus Awortu, Andoni, Rivers State.
  1. Proactive Group Of The Year.
  • GDI (Grassroot Development Initiative) under the leadership of Bright Amaewhule.
  • Rivers Unified Football Club.
  1. Young Promising Politician of the year.
  • Amb. Chimenem Bobo.
  • Ezra Wachukwu.
  • Chima Aguma.
  • Aloysius Nwambu
  1. Governor of the year.
  • Gov Nyesom Wike.
  • Gov Babagana Zulum.
  • Gov Douye Diri.
  • Gov Charles Soludo.
  1. Youth Impact (B).
  • Dr. Nelson Omenugha.
  • Hon. Aso Wenah.
  • Hon. Okorinama West.
  • Hon. Ubong Attah
  • Engr. Charles Welechi.
  • Joseph Awuse.
  1. Environmentalist/Nature Lover/Conservationist.
  • Dr. Giadom Ferdinand (HYPREP chairman).
  • Sir Mgbamoka Christian Ndubuisi (PHALGA sanitation chairman).
  1. Skit Maker Of The Year.
  • Chief Amuneke
  • MrFunny.
  • King Jabin
  • Sean Bridon.
  • Khaby Lame.
  1. Traditional Ruler of the year.
  • King Edward Asimini William Dappa Pepple.
    Perekule XI, Amayanabo and Natural Ruler of Ancient Grand Bonny Kingdom.
  • King Ateke Tom.
    Amanyanabo of Okochiri Kingdom.
  • King Ajibade Gbadegesin Ogunoye III, Olowo of Iwo.
  • King Ogiame Atuwatse III, Orlu of Warri.
  1. Music Artiste of the year.
  • Kizz Daniel.
  • Black Sheriff.
  • Davido.
  • Bukwild.
  1. Choicest Gubernatorial Candidate In Rivers State.
  • Maurice Pronen, SDP.
  • Siminaliayi Fubara, PDP.
  • Tonye Cole, APC.
  • Chief Dumo Lulu Briggs.(Accord).
  • Joseph Obele (AAC).
  • Magnus Abe –
  1. Woman of the year .
  • Senator Uche Ekwunife.
  • Hilda Dokubo.
  • Beatrice Dappa Amaobi.
  • Tamunotonye Douglas.
  1. Private Sector Icon of the year/Business Man.
  • Elder Paul Ogolo (Ogolo Motors).
  • Prince Mega Agency Cosmetics.
  • Prince Tonye Cole, Sahara Group
  • Obinna Eyiegbu , Obi Cubana.
  • Chief Charles Wami (Charkins Maritime).
  1. Public Icon of the year.
    -Hon. Chibosol Aholu, Acting Chairman, Internal Revenue.
  • Patron G.S. Berewereiso, chairman, Justice of peace, Rivers State.
  • Emeka Bekee.
  • Dr. Ipalibo Sogules.
  1. Councillor of the year.
  • Rt. Hon. Kenneth Nwadiaru.
  • Hon. Stanley Igwe.
  • Hon. Edison Amadi.
  1. Senator of the year.
  • Senator Ovie Omo-Agege.
  • Senator Uba Sani.
  • Senator Ifeanyi Uba.
  • Senator Barry Mpigi.
  • Senator Uche Ekwunife.
  1. Real Estate Personality of the year.
  • Maxwell Nweze
  • John Kalu.
  • My-Ace China (Mayor of Housing.
  • Jide Balogun.
  1. State Lawmaker of the year.
  • Kabiru Hassan
  • Ehie Edison.
  • Ginger Onwusibe.
  • Solomon Wami.
  • Amarachi Chyna Iwuanyanwu.
  • Pascal Agbodike.
  1. Most Loved And Choicest Personality Of The Year.
  • Bro Felix Obuah.
  • Senator Enyinnaya Abaribe.
  • Apostle Chibuzor Gift Chinyere.
  • Sir Allwell Ihunda.
  1. Choicest Senatorial Candidate of the year.
  • Allwell Onyesoh Heacho (Rivers East).
  • Asita Honorable(Rivers West).
  1. Most Accessible Federal Lawmaker of the year.
  • Ken Chikere .
  • Femi Gbajabiamila.
  • Ifeanyi Chudy Monah.
  1. Medical Personality of the year.
  • Ejeh Precious N

NB:
More than one winner can emerge from a Category depending on the masses acceptance of the nominee(s).

All names are nominated by the people and Compiled by Okoye Chidiebele Flamboyant,
for DMOMA Award organizers.

Letters of nomination will be sent to the nominees by the organizers themselves via DHL/Email/soft depending on the location of the nominee.

DMOMA Award Online Voting will start on October 4th, 2022 on our official website (DezMayorz.org), and voting ends on 4th November.

(Note that the online voting charges #100 per vote and you can vote as much as you desire on your desired category.

(The proceed from the voting will be given to Orphanage Homes and less privileged).

The Award Night and dinner (grand finale) is scheduled to hold on 4th December 2022 in Port Harcourt, Nigeria.

For more info/sponsorship/support/ partnership – Call : +2348035586768.

Email: dezmayorz@gmail.com

Signed:
Okoye Chidiebele Flamboyant.
15th August, 2022.

For publication of your news content, articles, videos or advert placement, please send to profjaysblog@gmail.com. For more enquiry, please call or WhatsApp us on 08063615010.

You can support our Investigative Journalism work, by donating into ATA MEDIA, GTBANK, 0267485001

Leave A Reply

Your email address will not be published.

%d bloggers like this: